A névjegykártya papír alapanyagának színe általában fehér, vagy világos pasztel színű, a konkrét elnevezéseket tekintve fehér, törtfehér, csontszín, pezsgő, stb. színeket szoktak a papírgyártók ajánlani. A világos szín praktikussága okán elterjedt, tudniillik megbízhatóan lehet rá nyomtatni a különböző színeket, a különböző grafikai vagy képi elemeket. Minél sötétebb a névjegykártya színe, annál kisebb valószínűséggel lehet megbízhatóan hagyományos nyomdai eljárással az optikai információkat felvinni. Arról nem beszélve, hogy egy világos papír alapanyagra - amennyiben sötét hátterű névjegyre lenne szükség - bármikor lehetséges sötét hátteret kialakítani nyomdai eljárással.A névjegykártya napi használatából és funkciójából adódóan masszív papír alapanyagot igényel.
A papír alapanyag erősségét, vastagságát általában a papír vastagságában szokták megadni a nyomdászok. De mivel a nyomdászok bizonyítottan földönkívüliek, ezért a papírok vastagságát nem mm-ben, hanem grammban adják meg. És ez most komoly!
A papírok egyik legjellemzőbb tulajdonsága a felületsúly, ami azt mondja meg, hogy 1 m² ilyen papír, hány grammot nyom. Értelemszerűen minél vékonyabb egy papír, annál könnyebb belőle az az 1m². Névjegykártyák esetében a szokásos grammsúly a 300 - 400 gramm/m² körül mozog. Az ilyen massziv papírokról jól tudjuk, hogy egész strapabírók, jól tűrik a megpróbáltatásokat és megjelenésüket tekintve is a megfelelő hatást váltják ki.
Ha a fenti adatokat ismerjük, akkor a kaland kedvéért könnyen kiszámítható 1 db névjegykártya súlya is. Egy névjegykártya területe: 9 x 5 cm = 45 cm². Tehát 300 gramm felületsúlyú papírral számolva egy kártya súlya: 300 gramm * [ 45 cm² / 10,000 cm² ], vagyis 1,35 gramm.
A névjegykártya papírok színén és grammsúlyán túl fontos jellemező még a papír felületének kialakítása, amely lehet matt, fényes vagy strukturált. A strukturált felületű papírok nagyon divatosak bizonyos területeken, a felület valamilyen struktura mintázattal bír. A papírra a kialakítás megfelelő szakaszában általában meleg és/vagy gőz hatása mellett egy megfelelően kialakított hengerrel a kívánt mintázat felviszik, ami ott kihülést követően is megmarad. A finomabb mintázat optikailag értékeli fel a papírt, da a markánsabb mintázatok kézzel is kitapinthatóak. Ezek a strukturált, vagy másnéven kreatív papírok általában drágábbak, mint a nem felületnemesített papírok.
Ha gyors és költségtakarékos névjegykártya megoldásra van szükség, akkor a famentes mázolt műnyomó papírok verhetelenek. Kiváló fehérségi jellemzőkkel bírnak, színvisszaadási képességeik tökéletesek, matt és fényes kivitelben is elérhetőek és többféle vastagságban, akár 350 gramm-ban is rendelkezésre állnak.
Amennyiben azonban a papírválasztás tekintetében is ki akarunk tűnni a sorból, akkor sem kell kétségbe esni, a papírgyártók több ezer féle kreatív papírt kínálnak. A papírok általában frappáns kis mintakollekcióba rendezettek, ahol logikus sorrendben a lényeges paramétereket feltüntetve böngészhet az ember kedvére.
Győzzön az ember választani!